Kredyt mieszkaniowy – najważniejsze dowody i informacje na rzecz przyszłych nabywców nieruchomości
Kredyt hipoteczny to forma finansowania zakupu nieruchomości, która na przestrzeni ostatnich czasów została szybciej popularna w Polsce. Przy dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu produktowi finansowemu z kilkunastu perspektyw – od momentu historii i definicji, przez rodzaje kredytów hipotecznych, po zmiany i regulacje w obszarze kredytowania hipotecznego. Zachęcamy do lektury.
Przeszłość kredytów hipotecznych
Pierwsze wzmianki o kredytach po zastaw domu/mieszania pochodzą ze starożytnego Rzymu, gdzie dawny one formą kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach. W naszym kraju kredyt hipoteczny pojawił się po latach 90. 20 wieku, wraz wraz z zmianami ustrojowymi oraz rozwojem rynku posiadłości.
Początkowo kredyty hipoteczne były dostępne tylko dla osób z wysokimi dochodami jak i również dobrą historią kredytową. Wraz z upływem czasu, dzięki wzrostowi konkurencji na branży bankowym oraz regulacjom ze strony organów nadzoru (jak np. Komisja Nadzoru Finansowego), kredyty hipoteczne stały się bardziej zwykłe i dostępne gwoli średniozamożnych kredytobiorców.
Określenie i rodzaje kredytów hipotecznych
Kredyt hipoteczny to produkt finansowy, jaki służy do sfinansowania zakupu lub remontu nieruchomości. Kredytodawca (zazwyczaj bank) udziela kredyty pod zastaw posiadłości, czyli hipoteki. W przypadku niewywiązywania się z terminowych spłat kredytu, bank ma prawo przejąć nieruchomość i sprzedać ją, aby odzyskać własne środki.
W porównaniu do celu kredytu, wyróżniamy kilka rodzajów kredyt hipoteczny na remontów mieszkaniowych. Popularne z nich jest to:
– kredyty w zakup mieszkań lub domów – służą do finansowania kupna nowych lub używanych nieruchomości;
– kredyty remontowe – oddane na opłacenie renowacji lub modernizacji posiadłości;
– kredyty deweloperskie – skierowane do firm deweloperskich, które to potrzebują finansowania dzięki budowę lub naprawę nieruchomości.
Zmiany jak i również regulacje w obszarze kredytów mieszkaniowych hipotecznych
W minionych latach polski sektor kredytów hipotecznych uległ znaczącym zmianom i regulacjom. Jedną spośród najważniejszych zmian stało się wprowadzenie w 2014 roku ustawy o kredycie hipotecznym, jaka miała na zamysle zwiększenie ochrony klientów i zapobieganie nadmiernym zadłużeniom.
Ustawa wprowadziła m. in. mus dokładnego informowania kredytobiorców o warunkach pożyczki, w tym o łącznym koszcie kredytu, wysokości rat i oprocentowanie. Ponadto, banki są zobowiązane do bliskiej weryfikacji zdolności kredytowania klienta, aby uniknąć sytuacji, w której kredytobiorca nie stanie się w stanie odpłacić zobowiązania.
Innym zasadniczym wydarzeniem był dekoniunktura finansowy w latach 2008-2009, który ujawnił wiele problemów oraz ryzyk związanych z kredytami hipotecznymi. Dużo banków cierpiało wraz z powodu nadmiernego ryzyka kredytowego i nieznacznej jakości portfela kredytowego. Z tego powodu regulacje i oczekiwania dla banków zmniejszyły się i konsekwentny się bardziej rygorystyczne.
Podsumowanie
Kredyt na hipoteke to inwestycja w wiele lat, jaka wymaga dokładnego zwłoki się nad decyzją i wyborem najlepszej oferty. Z 1 strony, pozwala pan na zdobycie upragnionej nieruchomości, z pozostałej strony – może stać się obciążający dla portfela. Dlatego też powinno się dokładnie przeanalizować osobiste możliwości finansowe a także wybór oferty kredytowej. Jednak dla mnóstwo osób kredyt hipoteczny wydaje się być jedynym sposobem dzięki spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu bądź domu.